Wyskakujący bieg wsteczny jest częstym problemem w tych autach. Powodem jest zużycie zębatki.
Możliwe rozwiązania tego problemu to:

  • naprawa skrzyni biegów przez wymianę uszkodzonej zębatki - niestety jeszcze tego nie próbowałem i nie wiem na ile jest to skomplikowane.

  • wymiana skrzyni biegów na garbusową na mokrych półosiach.
    Przy tej opcji trzeba przełożyć dyfer w na druga stronę aby półosie kręciły się w przeciwnym kierunku niż w garbusie. Spowodowane jest to zmianą obrotów na przeciwne w zwolnicach.

Wycieki oleju spod skrzyni. Chyba nie ma VW który nie kapie olejem. Możliwe miejsca wycieku:

  • osłona półosi przy skrzyni biegów - łatwe w naprawie wystarczy kupić osłony ze Skody 120, są skręcane na śruby. Ustaw je szwem w kierunku jazdy lub przeciwnym nigdy w gore czy w dół.

  • papierowe uszczelki pod deklami półosi - trudne w naprawie, wymaga wyjęcia skrzyni biegów.

  • uszczelka wałka przeniesienia napędu, wyciek na łączeniu silnika i skrzyni - naprawa wymaga wyjęcia silnika i wyciągnięcia starej uszczelki.

  • tył skrzyni przy wybieraku - papierowe uszczelki.

Naprawa tych elementów powinna ograniczyć wycieki.
Dbaj zawsze o właściwy poziom oleju nie jeździj na suchej skrzyni, może to doprowadzić do bardzo szybkiego zużycia elementów.
Olej Hipol uzupełnia się przez korek po lewej stronie w połowie skrzyni patrząc w kierunku jazdy. Dostęp bez kanału czy podnośnika jest trudny ale możliwy.

Na dole skrzyni znajdują się dwa korki magnetyczne na których zatrzymują się opiłki powstałe w trakcie eksploatacji.
Jeżeli masz mało oleju zalecam wykręcić je i wyczyścić. Na koniec nalać nowego oleju.
W środowisku VW czasem można usłyszeć że nie wymienia się oleju w skrzyni i może doprowadzić to do uszkodzenia. Nie zgadzam się z tym. W naszym Buliku wymieniliśmy olej na nowy i jeździmy bez problemów.

   
© Paweł Woźniak