Contents[Hide]

Na co zwrócić uwagę przy remoncie auta?

Zawieszenie przednie:

  • Największym problemem w Bulikach jest luz na kierownicy. Zazwyczaj spowodowany przez wyrobienie się sworznia centralnego. Jednak jest on łatwo dostępny w sprzedaży nawet w polskich sklepach garbusowych.

  • Innym miejsce powstawania luzów są sworznie przy piastach, też można kupić zestaw naprawczy.

  • Ważną sprawą są punkty smarowania. Jest ich około 8-10 w zalezności od rocznika. Smarowanie przedniego zawieszenia jest ważną czynnością. Instrukcja zaleca smarowanie co 10'000 km lub raz do roku. W praktyce przy małych przebiegach wystarczy co 2-3 lata uzupełnić smar.

Zawieszenie tylne:

Zwolnice (czyli "puszki" przy tylnych kołach).
W środku znajdują się dwie zębatki jedna mniejsza na półosi od skrzyni biegów druga większa na wieloklinie na który nakładany jest bęben hamulcowy.
Zadaniem zwolnic jest odciążenie skrzyni biegów poprzez dodatkową przekładnie która zwiększa moment obrotowy uzyskiwany na kole.
Problemy związane ze zwolnicami:

  • wyrobiony wieloklin lub nawet ścięte wypusty wieloklinu, przyczyną tego zazwyczaj jest słabe dokręcenie nakrętki na bębnie, przez co przy każdym ruszaniu i hamowaniu bęben uderza o wieloklin i doprowadza do jego uszkodzenia.

  • zużyte łożyska powodują szum i większe opory toczenia. Ponieważ są to standardowe łożyska po podaniu numeru można kupić zamienniki.

  • wyrobione, zużyte mocowania śrub. Ten punkt wymaga szczególnego wyjaśnienia.

Zwolnice są przykręcone do wahacza na 4 śrubach. Trzy są w jednym rzędzie na końcu wahacza i jedna na wysokości amortyzatora.
Te elementy są najbardziej obciążone podczas każdego startu, hamowani, jazdy szczególnie po wybojach co powoduje luzowanie się śrub.
Poluzowanie śrub objawia się głuchymi stukami w tylnym zawieszeniu podczas startu i hamowania a także na wybojach.
Luz na tym połączeniu doprowadza no owalizacji otworów w wahaczach oraz w zwolnicach.

Wahacze można zregenerować poprzez napawanie. Tak zrobiliśmy w naszym Buliku.
Jeżeli wyjmujesz wahacze z auta oznacz je który jest lawy a który prawy nie jest to obojętne!
Zwolnice są żeliwne, można je poratować na krótko poprzez wsadzenie helikoli (sprężynek) lub zapytać się o pomoc w zakładzie naprawiający żeliwo. My wymieniliśmy je na inne w lepszym stanie.

Aby zapobiec odkręcaniu się śrub należy przy skręcaniu zabezpieczyć gwinty preparatem Loctite 243 lub podobnym. Dodatkowo dobrze było by zastosować oryginalne rozwiązanie VW polegające na podłożeniu pod śruby blachy którą po dokręceniu zagina się na bok łba śruby aby zapobiec jej luzowaniu.

Nie zapomnij nalać oleju do zwolnic.
Olej: Hipoidalny do przekładni i skrzyń biegów.
Uzupełnienie: po korek.

   
© Paweł Woźniak