PuTTY to bardzo prosty w użyciu klient SSH, Telnetu i konsoli COM.

Strona domowa www.putty.org, aby pobrać program wchodzimy na tą stronę i pobieramy plik putty.exe z pierwszego linku od góry (linki poniżej to wersja rozwojowa).
Program nie wymaga instalacji można go od razu uruchomić.
Opisana konfiguracja służy do połączenia przez port COM za pomocą kabla Nokia CA-42.

Po podpięciu kabla do USB musimy sprawdzić jaki numer portu COM otrzymał. W tym celu klikamy prawym klawiszem na ikonie Mój Komputer i wybieramy Właściwości i Menedżer Urządzeń. Rozwijamy pozycję Porty (Com i LPT) i szukamy nawy urządzenia, w moim przypadku będzie to Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM7).

Uwaga: jeżeli wepniesz konwerter USB-COM do innego portu USB to wtedy zostanie on zainstalowany na nowo z innym numerem portu COM. Należy korzystać zawsze z tego samego portu USB lub zmieniać odpowiednio konfiguracje PuTTY.

Ok znamy już numer portu (COM7), uruchamiamy PuTTY i konfigurujemy do połączenia jak poniżej:

Jako pierwsze wybieramy Connection type na Serial.
Teraz w Serial line wpisujemy numer portu COM odczytany w poprzednim kroku u mnie to będzie COM7.
Speed to prędkość połączenia w kbps. Parametr ten ustawiamy zgodnie ze sprzętem do jakiego się podłączamy, dla routerów najczęściej jest to 115200

W polu Saved Sessions wpisujemy nazwę naszego połączenia np „COM7 115200″ i klikamy na Save. Na liście pod Default Settings pojawi się pozycja z nasza nazwą.

W zasadzie jesteśmy gotowi i wystarczy wcisnąć Open aby rozpocząć połączenie. Czasem potrzebna jest jednak dokładniejsza konfiguracja portu, w tym celu należy wybrać w drzewie po lewej stronie pozycje na samym dole Serial

Tutaj można ustawić takie parametry jak:
Data Bits - ilość bitów danych
Stop Bits – bity stopu
Parity – parzystość
Flow control – kontrola przepływu danych

Ustawiania takie jak na rysunku są odpowiednie do łączenia się z routerem.

Aby rozpocząć sesje połączenia wciskamy na dole przycisk Open.

   
© Paweł Woźniak